Ekonomi

Kripto para piyasalarında son 24 saatte neler oldu?

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak tarafından hazırlanan günlük bültende kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeler, piyasa notları, Bitcoin ve Ethereuem’un son 24 saatteki seyri yer alıyor… İşte piyasa gelişmeleri:

Haberler:

CryptoQuant verilerine göre borsalara gönderilen sabit kripto varlıklar, yeni bir rekor seviye kaydetti. Bu veri dip fiyatlardan alım yapma potansiyeli olarak yorumlanıyor.

Kanada, kripto paralar ve stabilcoinler hakkında danışmanlık hizmetleri başlatıyor.

Yakın zamanda duyurulan Twitter’ın Web3 tabanlı kripto cüzdan planlarının, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma haberinden sonra duraklatıldığı açıklandı.

Blockchain tabanlı oyun projesi Gala, pNetwork’de yaşanan akıllı sözleşme saldırısının yarattığı korku nedeniyle %30 civarında bir düşüş yaşadı.

Fantom topluluğunun yakından tanıdığı geliştirici Andre Cronje’nin, LinkedIn’den de yeni görevini Fantom Topluluğu Memes Başkanı olarak güncelledi. Bu haberle birlikte Fantom %33 civarında artış gösterdi.

Piyasa Notları:

Veri akışının yoğun olduğu bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Çarşamba günü FED Başkanı Powell’in oldukça şahin dozda konuşması sonrası, ABD’de dün açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları beklentilere çok yakın şekilde 217K seviyesinde gerçekleşti.

Özel sektör istihdamının güçlü verilerinin ardından bugün açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi ve ABD işsizlik oranı öncesi beklentiler piyasaların moralini bozuyor. Dün ABD endeksleri günü %1’in üzerinde negatif kapattı. Haftalık düşüşler %5’lere ulaştı.

Saat 15:30’da açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi beklenti altında kalırsa FED endişeleri biraz olsun azalabilir ve risk iştahı artabilir. Aksi durumda ise FED endişelerine odaklanma artabilir.

Avrupa’da ise dün İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı gündemin önemli odak noktalarından biriydi. 1989 yılından bu yana ilk kez 75 baz puanlık faiz artışına gidilerek politika faizi %3 seviyesine çekildi. Finansal koşulların zorlayıcı olduğu ve 2 yıl sürebilecek bir resesyon ihtimali olabileceği değerlendiriliyor.

Ayrıca ABD’de dün ISM hizmet sektörü endeksi Ekim ayında 56,7’den 54,4’e gerilemiş olsa da göreli güçlü seyrini sürdürmeye devam ederek, sektörde büyümeye işaret etti.

Bitcoin Analizi

Kripto paraların piyasa değeri 1 trilyon dolar sınırında hareket ederken Bitcoin (BTC) FED kararı sonrası 20.300$ bandında fiyatlanmıştı. Tarım dışı istihdam verilerini alacağımız yeni günde ise hafif primli bir şekilde 20.600$’ün üzerinde seyreden bir Bitcoin görüyoruz. Geçtiğimiz hafta 2 kez denediği 21.000$ bölgesini aşmayı başaramayan Bitcoin, kademeli şekilde geri çekilerek dün akşam 20.800$ ile 20.200$ bandı arasında hareketlerini sürdürdü.

20.000$ ile 20.500$ bölgesindeki fiyatlamaların destek bölgesi olması gerekiyor. 20.000$ seviyesi hem psikolojik hem de teknik açıdan önemli bir destek çizgisi konumunda. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi sonrası hareketlilik artabilir. İlk hedef yukarıda 21.000$ seviyesi olurken aşağıda yer alan destekler ise 20.000$ ve 4 saatlikte MA 200’e denk gelen 19.700$ seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum Analizi

Merge sonrası yaşadığı olumsuz fiyatlamayı ve negatif ayrışmayı bozan bir Ethereum mevcut. Geçtiğimiz hafta 1300$’dan aldığı destekle fib 0.618’e denk gelen 1600$ bölgesine kadar yükselen Ethereum fiyatlaması devam ediyor. Son günlerde bu seviyeyi aşmayı başaramayan Ethereum şu anda 1582$ seviyesinde. Ethereum’un önce 1600$ seviyesini aşıp ardından uzun süredir devam eden düşen trendin üzerinde kalıcı olması gerekiyor. Başarılı olunması durumunda hedef 1700$ seviyeleri olacaktır. 1600$’ın aşılamaması durumunda ise tekrar 1500$ ve 1459$ desteklerine geri çekilme görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu