Sağlık

Akademik başarının anahtarı sağlıklı gözler!

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte çocuklar yoğun bir tempo içerisine dönerken bu dönemde velilere de büyük görev düşüyor. Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, göz sağlığının çocukların okuldaki başarısını doğrudan etkilediğini belirtirken ebeveynleri de çocuklarının göz muayenelerini aksatmamaları konusunda uyarıyor.

Aileler fark edemeyebiliyor. Okula başlayan çocuklarda birçok göz hastalığı görülebilirken bu problemler bazen ebeveynler tarafından fark edilemeyebiliyor. Akademik başarının anahtarı sağlıklı gözler! Göz tembelliği, şaşılık, astigmat, hipermetrop ve miyop gibi göz problemlerinin çocuklarda çok sık görüldüğünü belirten Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, bu rahatsızlıkların detaylı bir göz muayenesiyle erkenden teşhis edilebileceğini söylüyor.

Nefesoğlu, görme bozukluklarının tedavi edilmemesinin ise çocukların tahtayı göremediği için dersten kopmasına ya da göz ağrısı ve sulanması nedeniyle erken yorularak ilgisini kaybetmesine neden olabileceğine dikkat çekiyor. Akademik başarılarını doğrudan etkileyecek bu durumlardan kaçınmak için çocukların ilk göz muayenesinin 4-6 haftalıkken yapılması gerekiyor.

1-3 yaş arasında yılda bir kez, üç yaşından sonra ise okula başlamadan hemen önce ve okul süresinde her yıl düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak büyük önem taşımaktadır.

Bu belirtilere dikkat

Çocuğunuzun gözlerini sık kırpması, okuma yazma sırasında defter-kitaba yakından bakması ve gözlerinde sık sık kaşınma görülmesi gibi durumlar göz hastalıklarının habercisi olabiliyor. Görme kusurları nedeniyle gelişen; okuma isteksizliği, uykunun çabuk gelmesi, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilere de oldukça dikkat etmek gerekiyor. Çocuklarınızın başarısının olumsuz etkilenmemesi için erken teşhis oldukça elzem. Dolayısıyla rutin kontrollerin dışında;

Gözlerde titreme
Göz kayması
Göz kapağı düşüklüğü
Gözlerde yaşarma
Çapaklanma
Parmakla takip

Gözlerde şişlik,

gibi belirtilerle karşılaşmanız durumunda mutlaka göz doktorunuza danışmanız gerekiyor.
Teknolojik alet kullanımı ve gözlük seçimine özen gösterin.

Akademik başarının anahtarı sağlıklı gözler!
Akademik başarının anahtarı sağlıklı gözler!

Akademik başarının anahtarı sağlıklı gözler!

Eğlence için kullanıldığında teknolojik cihazların kullanım süresini kısıtlamak daha kolay olabiliyor. Fakat günümüz şartları çocukların dersleri için de tablet, bilgisayar ya da akıllı telefon kullanmasını gerektirebiliyor. Bu gibi kullanım süresinin tam olarak kısıtlanamayacağı durumlarda ortamın ve kullanılan teknolojik ürünün ışığını iyi ayarlamak, cihazın göze olan mesafesine ise çok dikkat etmek gerekiyor.

Çocuklarda doğru gözlük seçimi de göz sağlığı için önem taşıyan ögeler arasında yer alıyor. Kullanılan gözlüğün çerçevesi çocuğun göz yapısına uygun, camları ise göz merkezi ile eş oranda ve ultraviyole filtreli olmalı.

Tüm Göz sağlığı haberlerine ulaşmak için TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu