Ekonomi

Kripto paralar faiz kararını bekliyor

Bybit tarafından hazırlanan günlük değerlendirmede piyasalarda son 24 saatte yaşanan gelişmelere yer alıyor: Hisse senetleri Salı gününü, piyasalardan gelen veriler ve Federal Rezerv’in bu hafta beklenen 75 baz puandan yüksek bir artış beklentisi ile düşük işlem hacmi kapadı. Fed’in sonraki hamlelerine daha duyarlı olan kısa vadeli faiz, gün içinde %4,5’e ulaşarak seyrini tersine çevirdi.

Kripto piyasası Salı günü küçük kayıplarla kapattı, bu rağmen büyük kripto para birimleri kilit eşiklerin üzerinde kalmayı başardı. Değerlendirme hazırlanırken Bitcoin, son 24 saatte 20,5 bin dolar seviyesinin biraz altında işlem görüyor. Bitcoin’in FOMC öncesi ve sonrası yedi günlük performansına bakıldığında veriler, en büyük kripto para biriminin piyasa değerine göre fiyat hareketinin, 2022 boyunca Fed’in oran kararının açıklanmasından hemen sonra yönünü değiştirme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kasım FOMC toplantısına yükseliş trendiyle girerse, faiz kararının ardından piyasa yönünde yakın bir tersine dönüş olmasa bile oynaklık bekleyebiliriz.

Bitcoin ile birlikte hareket eden Ethereum, aynı dönemde küçük düşüşler yaşadıktan sonra yavaş yavaş 1.600 dolar seviyesinden sapıyor. Ortadan büyüğe altcoinler CHZ ve EGLD gibi birkaç istisna dışında çoğunlukla kırmızıya döndü. CHZ ve EGLD son 24 saatte %2 ila %4 kazançla benzer altcoinlere göre daha iyi performans gösterdi. DOGE ve SHIB, parite benzer bir zaman diliminde kendi piyasa değerlerinin yaklaşık %5’ini kaybederek, çok günlü rallilerinden bir nefes aldı.

Twitter’ın başına geçmesine bir haftadan kısa bir süre kala, bundan böyle “Baş Twit” olarak bilinen Elon Musk, özgür konuşmayı serbest bırakmak ve spam botlarını yenmek için değişiklikler önerilerinde bulunuyor.  Salı günü Musk, Twitter’ın “Twitter Blue” adlı abonelik hizmeti için ayda 8 dolar ücret almayı planladığını ve ödeme yapan herkese gıpta ile bakılan mavi bir onay işareti garanti ettiğini söyledi. Statükoyu bir “lordlar ve köylüler sistemi” ile karşılaştırdı ve makul bir “8 $/ay” fiyatıyla “Halkın iktidarını” ilan etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu