Ekonomi

Bitcoin 25 bin doları zorlamaya devam ediyor

“Kripto para piyasalarında yükseliş ivmesi devam ediyor. Bitcoin 25.000$ ve Ethereum ise 1.700$ direnç seviyelerini test ediyor. Piyasa hacmi 1.130 milyar dolara yükseldi.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasanın son 24 saatini değerlendirdi.

Ocak ayından bu yana %50 civarında artış gösteren Bitcoin, 25.000$’ı zorlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı %10’un üzerinde bir yükselişle kapatan ve dün de yükseliş ivmesini devam ettiren kripto para piyasası yeni güne sınırlı yükselişle başladı. Haftanın ikinci iş gününde Bitcoin, 25.000$’ın etrafında fiyatlanmaya devam ediyor. Oldukça kritik bir seviye olarak ifade edebileceğimiz 25.000$ hem teknik hem de psikolojik anlamda önemli bir direnç noktası. ABD’de piyasalarının kapalı olduğu günde Bitcoin’in yükseliş ivmesi yakalaması, sektörün geçmişte yaşadığı kayıpları telafi etme isteğini işaret ediyor. Ethereum da benzer şekilde 1.700$ direncini aşmaya çalışarak 2022 eylül ayından bu yana en yüksek seviyeyi test ediyor. Olumlu görünümün devam ettiği kripto para piyasasında yükselişi sürükleyen lider kripto para birimi olan Bitcoin’in dominasyonu %44,4 ile bugün yükselişte. Ethereum dominansı ise %19,2 düzeylerinde. Para girişinin devam ettiği kripto para piyasasının toplam değeri 1.130 trilyon dolara yükseldi. Günlük hacimlerde ise 60 milyar doların üzerindeki seyir devam ediyor.

Dün kapalı olan ABD piyasaları yeni günde açık olacak. Vadeli endekslerde %0,5’lik düşüşler ise göze çarpıyor. Ancak haftanın piyasaları etkileyebilecek makro gündem maddesi yarın ABD’de açıklanacak olan FED tutanakları. Ekonominin gidişatı, enflasyon görünümü ve olabilecek faiz mesajları piyasanın radarında olacak.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin güçlü hareketliliğine devam ederek bugün sabah saatlerinde 24.950$ seviyelerinde fiyatlanıyor. İki kez test ettiği fakat ret aldığı kritik direnç seviyesi olan 25.220$ seviyesini yukarı yönlü hareketliliğinin devam etmesi durumunda tekrar test edebilir. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde 26.760$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Hareketlilik gösterdiği kanalın üst bandında olması pozitif fakat kalıcılık sağlayamaması halinde ilk destek seviyesi 24.850$ olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması halinde 24.070$ ardından da 23.950$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

MATIC TEKNİK ANALİZ

Matic, hızlı yükselişin ardından üç günde %7 civarında geri çekilmeyle bugün sabah saatlerinde 1.4690$ seviyelerinde fiyatlanıyor. 1.4595$ olan kritik destek seviyesine tutunmaya çalışan Matic için, aşağı yönlü hareketliliğin devamında tekrar 1.4595$ seviyesini test edebilir. Ardından da 1.3235$ seviyesinin bir sonraki destek seviyesi olarak çalışması beklenebilir. 1.4595$ üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise yukarı yönlü bir harekette 1.5700$ ardından 1.7570$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu