Yerel Haber

Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı

Tekirdağ'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı, çeşitli etkinlik ve programlar eşliğinde büyük bir coşku ile kutlandı.

TEKİRDAĞ – 13.11.2022 – HİBYA – Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı, çeşitli etkinlik ve programlar eşliğinde büyük bir coşku ile kutlandı.

13 Kasım Kurtuluş Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler ilk olarak sabah namazının kılınması ile başladı. Başkan Albayrak Rüstempaşa Cami, Eski Cami ve Orta Cami’yi tek tek ziyaret ederek vatandaşların Kurtuluş Bayramlarını kutladı, edilen duaların kabul olması temennisinde bulundu.

Namaz kılınmasının ardından, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim okundu. Hasan Ali Yücel Meydanı’nda düzenlenen kahvaltı programı ise geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

Çelenkler Atatürk anıtına sunuldu

13 Kasım Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla Tarihi Valilik Binası önündeki Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Kurum çelenklerinin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından şeref defteri imzalandı. Halk oyunları gösterileri ile tören sona erdi.

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Eski Tekirdağ Fotoğrafları ve Tekirdağ Panoramik Minyatür Sergisi’nde ise şehrin dünü ve bugünü; fotoğraflar ve minyatür eserler eşliğinde ayrıntılı bir şekilde vatandaşlara aktarıldı.

Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100. yılını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Şeref Defteri’ne yazdığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“Güzel Tekirdağ’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü ve 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Özgürlük ve bağımsızlığından tarihin hiçbir döneminde ödün vermeyen ulusumuz, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmana karşı tek vücut halinde hareket ederek Kurtuluş Savaşı’nda destan yazmıştır. Ulusumuzun cesaret, azim ve kararlılığı sonucunda kazanılan bu büyük zafer, tüm ezilen halklara örnek olmuştur. 13 Kasım 1922 tarihinde güzel Tekirdağ’ımızda düşman işgali sona ermiş, ay yıldızlı al bayrağımız yeniden özgürce dalgalanmaya başlamıştır. Canları pahasına vatanımızı savunan kahraman atlarımız, bizlere her alanda ilerleyen özgür, bağımsız ve demokratik bir ülke bırakmıştır. Atalarımızın cesur ve kararlı mücadelesini örnek almalı, vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmalı ve bu büyük emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde teslim etmeliyiz. Tekirdağ halkı olarak Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeye, ülkemizin gelişimine katkı sağlamaya ve mavi gözlü kentimizi Türkiye’nin yükselen yıldızı haline getirme idealiyle her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü ve 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

Başkan Albayrak ayrıca, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve tüm gün sürecek olan kutlama programına tüm vatandaşlarımızı davet etti. Kutlama programı saat 14:00’teki Kurtuluş Korteji ile devam edecek. Kortejin ardından, Türk Hava Kurumu Motorlu Yamaç Paraşütü ve Sıcak Hava Balonu gösterisi yapılacak. Des’ Otel’de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın davetleri ile resepsiyon düzenlenecek. Saat 21:00’de ise sevilen sanatçı Haluk Levent, Sahil Dolgu Alanı’nda vereceği konser ile Tekirdağlılara unutulmaz bir gece yaşatacak.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu