Teknoloji

Notebook Isınma Sorunu

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınması birçok kullanıcının karşılaştığı bir sorundur ve çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Dizüstü bilgisayarınızın ısınma sorununun nedenini belirledikten sonra uygulayabileceğiniz bazı çözümler vardır.

Bugün milyonlarca dizüstü bilgisayar kullanıcısı var. Birçok kişi cihazlarında ısınma sorunları yaşıyor. Bu nedenle kullanıcılar dizüstü bilgisayar ısınma sorunlarının nedenlerini ve olası soğutma çözümlerini merak ediyor. Aşağıda dizüstü bilgisayar cihazının ısınma sorunlarının nedenleri ve olası çözümleri açıklanmaktadır.

Notebook Isınma Sorunu Neden Olur?

Dizüstü bilgisayarınızın ısınma sorunlarına neyin sebep olduğunu belirlemek önemlidir. Aksi halde ısınma sorununuzu çözmek için kullanacağınız çözüm etkili olmayabilir. Peki dizüstü bilgisayar neden ısınıyor? Dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasına neden olabilecek faktörler şunlardır:

 • Cihazlarda yaşanan kısıtlı hava akışı
 • Ortam sıcaklığının yüksek olması
 • Grafik kartı ve işlemci
 • Cihazların performans modları ve şarjı
 • Kalitesi düşük soğutucu sistemleri
 • Cihazda ortaya çıkan kir ve toz birikimi
 • İşlemci (CPU) aşırı yüklenmesi ve kullanılması

Notebook Fazla Isınırsa Ne Olur?

Dizüstü cihazların karşılaştığı aşırı ısınma sorunları cihazın performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Peki dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınırsa ne olur? Dizüstü bilgisayar çok ısındığında fanlar tam hızda çalışmaya başlar. Fanın yüksek hızda çalıştırılması cihazın performansının düşmesine neden olabilir.

Bir dizüstü bilgisayarda aşırı ısınma sorunları olduğunda işlemci aşırı yüklenir. Bunun sonucunda bilgisayarda gerçekleştirilen tüm işlemler yavaşlar. Bu durum cihazın performansını olumsuz etkileyebilir.

Bir dizüstü bilgisayar cihazı aşırı ısındığında cihazın donanımı ciddi şekilde hasar görebilir. Ekipmanın aşırı ısınması bazen arıza süresine neden olabilir. Aşırı ısınmış bir cihaz açılsa bile servis ömrü önemli ölçüde azalacaktır.

Laptop Isınma Sorunu İçin Çözüm Yöntemleri

Aşırı ısınma sorunu yaşayan ekipmanlar için sunulan çözümlerin uygulanması, ekipmanların ömrünün uzatılması açısından önemlidir.

Böyle bir durumda, laptop ısınıyorsa ne yapmalı? Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınma sorunlarını nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Dizüstü bilgisayarınızı düz ve sert bir yüzeyde kullanmaya özen gösterin.
 • İşlemci ve ekran kartı arasında yer alan termal macunu yenileyebilirsiniz.
 • Kir ve toz ile dolan fanları temizleyin.
 • Cihazın işlemci yükünü azaltmayı sağlayın.

Dizüstü bilgisayarınızdaki aşırı ısınma sorunlarına yukarıdaki çözümleri uygulayabilir ve cihazınıza zarar vermeden aşırı ısınma sorununu çözebilirsiniz.

Birbiral.com blog servisi sundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu