Gündem

Mülakatsız Atama Sözü Tutulmalı!

Öğretmen atamalarında mülakatların kaldırılacağı sözü verilen 11 Nisan 2023 tarihindeki AK Parti seçim beyannamesi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mülakat uygulamalarını değerlendiren makale. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları, eski bakanların sözleri ve mevcut durumun detaylı analiziyle birlikte, öğretmen adaylarının beklentileri ve mülakatsız atama talepleri üzerine odaklanan içerik.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, genel seçim öncesi 11 Nisan 2023 tarihinde Ak Parti seçim beyannamesini okuyup “Kamuya alımlarda mülakatların kaldırılacağını açıkladı”. Bu açıklamadan birkaç gün sonra ortak canlı yayın programında “ Tartışmaların içine düşmemek, kafalarda soru işareti bırakmamak için başarı sıralamasına göre atamaları gerçekleştireceğiz.” dedi. Yine hem hükümetin hem de sayın cumhurbaşkanımızın sosyal medya hesaplarında görsellerle beraber mülakatların artık olmayacağı paylaşıldı.

Ak Parti’nin seçim reklamında mülakatların kalkacağı, sınıfta ders anlatan bir öğretmenin yer alması ile tekrarlandı.

Mülakatsız Atama Sözü Öğretmenlerde Tutulmalı

Bir önceki Milli Eğitim Bakanı sayın Mahmut Özer canlı televizyon programında öğretmenler için mülakat olmayacağını, tek kriter olarak KPSS puan üstünlüğünün alınıp öğretmen atamalarının bir hafta, on gün gibi bir sürede hızlıca yapılacağını belirtti.

Mülakatsız Atama Sözü Tutulmalı

2018’den itibaren yapılmakta olan sayın Ziya Selçuk ve Mahmut Özer dönemindeki mülakat sistemi, sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarından dolayı % 0 etkiliydi. KPSS puanı ne ise o veriliyordu yani yuvarlama usülü uygulanıyordu. Örnek verecek olursak: KPSS puanı 84,33019 olan bir öğretmene 84 veriliyor, KPSS puanı 84,71462 olana 85 veriliyordu. Haliyle bir çok kişinin mülakat puanı aynı olduğundan tekrar KPSS puanına bakılıyor, sıralamalar değişmiyordu. Kısaca mülakat sözde yapılıyordu denilebilir.

Şu an geldiğimiz noktada Milli Eğitim Bakanı sayın Yusuf Tekin mülakatları %100’den %50’ye düşürüyoruz diyor ancak bu doğru değil. Çünkü kaldırılmasına söz verilen mülakatın aslında hiçbir etkisi yoktu. Mülakat yapmak için; kendini ifade edemeyen, müfredat bilmeyen, Öğretmenlik Alan Bilgisi Test (ÖABT) ortalaması düşük öğretmenler var gibi gerekçeler sunuldu ancak hiçbiri gerçeği yansıtmıyor.

Yapılmak istenen mülakat içeriğinde birçok hata var. Kamera kaydı olacak şekilde öğrencisiz sınıfta 45 dakika ders anlatma, mülakata girecek adayları komisyonların bilmemesi, çevrim içi ve çok basit sınavlarla uzman olan üç jürinin puanlama yapması gibi. Teknik detay kısmına çok girmek istemiyoruz çünkü burası Türkiye. Milletimizin gözünde mülakat torpil ve adam kayırmadan öteye gitmiyor. Hele ki Sayın Cumhurbaşkanı apaçık söz verdiği için atama bekleyen öğretmenler açısından mülakatların yapılması tartışmaya kapalıdır. Mülakatlar nasıl yapılmalı tartışması içine çekilmek istemiyoruz.

Mülakatsız Atama Sözü

12 yıl okul okuyup daha sonra lisans eğitimi görüp staj uygulaması yaptık. Yeterliliğimizi kanıtladıktan sonra diplomalarımıza sahip olduk. Bu yetmedi yüz binlerce kişinin girdiği üç oturum KPSS’de puan ve sıralamalarımızı elde ettik. Öğretmen atamaları söz verildiği gibi mülakatsız olarak sadece liyakat esaslı gerçekleşmelidir.

Atama bekleyen öğretmenler olarak beklentimiz ve isteğimiz şudur: Mülakat değil, liyakat istiyoruz! Ocak ayında mülakatsız atama takviminin yayınlanmasını bekliyoruz. Verilen vaatlerin ivedilikle resmiyete dökülmesi gerekir.

Not: Öğretmenlerin bakış açısından yazılmış bu makale, eğitim sistemimizdeki önemli değişikliklere odaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Nisan 2023 tarihindeki seçim beyannamesinde mülakatsız atama sözü vermesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki tutumu, öğretmen adaylarının beklentileri ve eleştirileriyle birlikte detaylı bir şekilde ele alınıyor. Yazının ana teması, öğretmenlerin mülakat sistemine yönelik eleştirileri ve mülakatsız atama talepleri üzerine odaklanıyor.

Kaynak: https://habergalerisi.com/mulakatsiz-atama-sozu-ogretmenlerde-tutulmali-134541-haberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu