Ekonomi

Emekliye promosyonda ‘Fark’ hesabı

En düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkmasının ardından, maaşa göre kademeyle belirlenen banka promosyonlarında da hesaplar değişti.

En düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasını içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Zamlar nisan itibarıyla geçerli olacak. Hal böyle olunca bankaların emeklilere verdiği promosyon tutarları da güncellenmeye başladı. Emekliye promosyonda ‘Fark’ hesabı.

Normalde SGK, bankalarla bir protokol imzalayarak maaş tutarına göre ‘taban’ bir promosyon ücreti belirliyor. Buna göre, maaşı 3 bin 499 TL’ye kadar olanlara 3 bin TL, 3 bin 500 TL-7 bin 499 TL arası alanlara 3 bin 500 TL, 7 bin 500 TL-9 bin 999 arasında alanlara 4 bin 500 TL ve 10 bin TL üzerinde ise 5 bin TL nakit promosyon bedeli ödeniyor.

Son yapılan maaş artışıyla birlikte emeklilerin promosyon ödemesi aldıkları maaş kademelerinde de değişiklik meydana gelmiş oldu. Yani daha önce 7 bin TL maaş alan bir emekli sadece SGK’dan 3 bin 500 TL promosyon alırken, yeni güncellemeyle maaşı 7 bin 500 lira olduğu için promosyon kademesi değişerek 4 bin 500 TL’ye yükselmiş oldu.

Ayrıca SGK ile yapılan protokol doğrultusunda bankalar, kampanyalar yaparak bu promosyon tutarlarının üzerinde ödeme yapabiliyor. Böylece emeklinin promosyonu, aldığı maaş kademesine göre daha da yükselebiliyor.

Ancak henüz bankalar promosyonları yeni emekli maaşına göre güncellemiş değil, yani şu andaki promosyonlar aslında son maaş artışından önce yapılan promosyon kampanyalarına göre ödeniyor. Dolayısıyla emekli tarafında bu anlamda bekleyiş devam ediyor. Yeni rakamla birlikte en düşük emekli aylığının Aralık 2022’ye göre yüzde 114 arttığını belirten Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, “Bankalar da kesenin ağzını açmalı. Banka promosyonu bu oranda artırılmalı” dedi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği’nden Meral Karadağ da promosyonların hiç bekledikleri gibi olmadığını belirterek, “Emekli maaşları yükselirken, promosyon tutarları halen beklentilerin altında kalıyor. En az 20 bin TL-25 bin TL bandında olmalıydı” dedi.

Emeklilerin yenilenen maaşı üzerinden kampanyadan faydalanabilmesi için bankaya ‘güncelleme’ talebiyle başvurmaları yeterli. Bu durumda banka, daha önce yaptığı promosyon ödemesini yeni ödemeden düşerek yeni bir rakam belirliyor.

Diğer ekonomi haberlerimiz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu