Teknoloji

10 KOBİ’den 7’si bir teknoloji partneriyle çalışıyor

Dijitalleşmenin zorunlu kıldığı iş dönüşümünün olmazsa olmazı haline gelen bulut teknolojileri, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) tarafından da benimseniyor.

2022’de KOBİ’lerin bulut benimsemesinin 2019’a kıyasla en az %56 arttığı bilinirken, yüksek maliyetler KOBİ’leri zorluyor.

İş süreçlerinin dijital ortama taşınmasıyla dijital iş dönüşümü her ölçekten şirket için kaçınılmaz oldu. Büyüme yolculuğuna hız vermek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) de iş süreçlerini dönüştürmek için bulut çözümlerini benimseme ve güvenli kurumsal ağlar oluşturmak için veri merkezleri kurma süreçlerine hız verdi. Research and Markets tarafından yürütülen küresel bulut kullanıcısı araştırması, 5 KOBİ’den yaklaşık dördünün iş uygulamaları ile verilerinin bir kısmı için genel bulut çözümlerini kullandığını gösterdi. Bu veri, KOBİ’lerin bulut benimsemesinin 2019’a kıyasla %56 arttığını ortaya koydu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan yeni nesil bulut entegratörü Codit Teknoloji’nin CEO’su Faki Özgür, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler de özellikle pandemiden bu yana iş süreçlerini dijitalleştiriyor, bu da bulut benimsemesini hızlandırıyor. Yine de bulut servislerinin veya fiziksel sunucu donanımlarının çoğu dolar bazlı fiyatlandığı için, KOBİ’ler yükselen maliyetlerden muzdarip” dedi.

5 KOBİ’den dördü yüksek bulut maliyetlerinden şikayetçi

Flexera tarafından yayımlanan 2023 Bulutun Durumu raporunda kurumsal işletmelerle KOBİ’lere, “İşletmenizin bulut konusunda karşılaştığı en büyük zorluk nedir?” sorusu yöneltildi. Bu soruya tüm şirketler, “bulut harcamalarını yönetmek” yanıtını verdi. Rapora göre, 5 KOBİ’den dördünün bulut dönüşümünde karşılaştığı en önemli zorluğun bulut maliyetleri olduğu ortaya çıktı.

Ekonomik belirsizliğe rağmen bulut harcamalarının artmaya devam ettiğini kaydeden Faki Özgür, “Aralarında Türkiye’nin de olduğu 17’yi aşkın pazarda yürütülen bu araştırma, bulut maliyetlerinin işletmeler üzerinde oluşturduğu yükü gözler önüne seriyor. Özellikle iş süreçleri karmaşıklaştıkça artan bulut ihtiyaçları ve ölçeklenen mimariler, yıllık bulut maliyetlerini artırıyor. Rapora göre KOBİ’lerin %39’u her yıl 600 bin dolara kadar bulut harcaması yaparken, %30’unun yıllık bulut harcaması 1,2 milyon dolara kadar çıkabiliyor. KOBİ’ler büyümeye çok hazır yapılar, bu duruma bir de kur şokları eklenince, artan ihtiyaçlar öngörülmeyen maliyetlere yol açabiliyor. Bir Bilişim Vadisi şirketi olan Codit Teknoloji olarak, BT alanındaki uzmanlığımızı KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik uygun maliyetli çözümler sağlamaya adadık” diye konuştu.

10 KOBİ’den 7’si bir teknoloji partneriyle çalışıyor

KOBİ’lerin karşılaştığı zorluklardan birinin de bulut dönüşümünü yönetecek nitelikli insan kaynağı olduğunu vurgulayan Faki Özgür, “Veriler, 10 KOBİ’den yedisinin dijital stratejilerini hayata geçirmek için bir teknoloji partneriyle çalıştığını gösteriyor. Codit Bilişim olarak KOBİ’lere dijitalleşme yolculuğunda uçtan uca eşlik ediyoruz. Ölçeklenebilir ve yönetilebilir bulut, müşteri deneyimi odaklı dijital dönüşüm, bulut tabanlı tek ofis ve yüksek performanslı süper bilgisayar hizmetlerimizle işletmelerin dijital mimarilerini kurarken, bulut güvenliği, ağ kurulumu, yedekleme, arşivleme, felaket kurtarma gibi çözümlerimizle her ölçekten işletmeye yerinde destek sağlıyoruz. Codit, bugüne dek 400’ün üzerinde şirkete son teknoloji bulut çözümleri sundu ve müşteri tabanını her geçen gün genişletmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Yenilenmiş sunucu ürünleriyle maliyet avantajı sağlıyor

Codit çatısı altında faaliyet gösteren Rack isimli markalarıyla işletmelere sunucu, depolama, switch ve yedek parça sağladıklarını da hatırlatan Codit Teknoloji CEO’su Faki Özgür, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Önde gelen bağımsız bir sunucu donanım tedarikçisi olan Rack, ağırlıklı olarak yenilenmiş (refurbished) ürünler tedarik ediyor. Bu ürünleri daha iyi donanımlarla yükselterek işletmelerin uzun vadeli ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde yeniliyoruz. Bu sayede işletmeler ve fabrikalar, yerel veri merkezlerinde yüksek performanslı bu yenilenmiş donanımları daha uygun maliyetlerle ve 2 yıl garantili biçimde kullanabiliyor. Öte yandan faaliyetlerine Bilişim Vadisi’nde devam eden bir yerli teknoloji şirketi olarak 3 yıllık planımız dahilinde özel bulut çözümleriyle KOBİ’lerin bulut ihtiyaçlarına hesaplı çözümler geliştiriyoruz. Bilişim Vadisi’nde faaliyet göstermenin sağladığı KDV avantajı gibi avantajlarla fiyatlamaları müşteri odağında ve TL bazlı yapabiliyor, bu sayede özellikle maliyetlerin her geçen yıl arttığı bu ekonomik sıkılaşma döneminde Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin küresel standartlardaki bulut ve veri merkezi çözümlerine erişebilmesini mümkün kılıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu