Yaşam

Nasıl Sponsor Bulunur?

Çeşitli organizasyonlar için maliyetleri düşürmek için nasıl sponsor bulunur? Sorusunun cevabı önem taşıyor. Yapılacak etkinlikler ve çeşitli faaliyetler için masrafların karşılanması adına sponsor bulmak, organizasyonu daha iyi bir şekilde tamamlanması için oldukça önemlidir.

Yapmayı planladığınız organizasyonlar için sponsor bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak doğru yöntemleri kullanarak sponsor bulma konusunda daha fazla avantaj sağlanabilir.

Özellikle organizasyonunuz ile alakalı kurum ya da özel şirketlere, sponsor olmaları konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Sponsor Nedir?

Herhangi bir organizasyon ya da ticari faaliyetler için düzenlenen etkinliklerde, sanat faaliyetlerinde veya toplulukları ilgilendiren çeşitli organizasyonlarda, başka firma ya da şahısların kendi reklamlarını da yapmak suretiyle harcamalara ortak olması sponsorluk olarak tanımlanabilir.

Burada sponsorlar için organizasyondan herhangi bir gelir elde etmek söz konusu değildir. Sponsorun vereceği sponsorluktan elde edeceği en önemli menfaat, organizasyona katkı sunarak kendi reklamını yapmış olmasıdır.

Nasıl Sponsor Bulunur?

Sponsor bulmanın biraz zor olması nedeniyle, organizasyon sahipleri nasıl sponsor bulunur? Sorusunun cevabını merak ediyorlar. Sponsor bulmak için atılacak adımlar genel manasıyla göreceli şeylerdir.

Yani net kavramlar üzerinden nasıl sponsor bulunacağına dair fazla söz söylemek mümkün değildir. Ancak genel manada organizasyon faaliyetleriniz için sponsor bulmak adına, bazı adım ve yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sponsor Bulma Hizmeti Veren Firmalar

Sponsor bulmak için sponsor bulma hizmeti veren firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu firmalar daha önce çalışmış oldukları ve sponsorluk faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlar ile sürekli iletişim halinde oldukları için, aradığınız sponsoru daha rahat bulabilirsiniz. Ancak bu hizmeti veren firmaların yüzde 10 ile yüzde 40 arasında komisyon aldıklarını belirtmek gerekir.

Organizasyon Amacına Yönelik Bir Liste Hazırlayın

Düzenlemiş olduğunuz organizasyonun amacına göre sponsor olabilecek firmaların listesini hazırlamak ile işe başlayın.

Örneğin spor faaliyetleri ile ilgileniyorsanız, size sponsorluk yapacak yerler spor faaliyetlerini destekleyen kurum ve kuruluşlar olacaktır. Diğer taraftan yerel ve ulusal bazda sponsorluklar ile hem organizasyonlara katkı sunmak hem de reklamını yapmak isteyen firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Geçmişten günümüze kadar çeşitli faaliyetlerde sponsor olarak yer almış firmaların hangileri olduğunu araştırarak bunlara yönelik bir liste hazırlayabilirsiniz.

İletişim Kurun

Sponsor olma potansiyeli bulunan kamu kuruluşları veya özel sektör şirketlerinin listesini çıkardıktan sonra, vakit kaybetmeden onlarla iletişime geçin.

İletişim sırasında kendinizi daha iyi bir şekilde ifade edebilmeniz, sponsor bulmak için büyük önem taşıyor.

Amaçlarınızı Net Olarak Anlatın

Organizasyon amacınızın ne olduğunu net olarak anlatacak bir hazırlık yapın. Ayrıca sponsorluğun amaçları doğrultusunda topluma olan katkısından daha bahsetmeye özen gösterin.

Sponsor Firmaya Olası Katkılarına Dikkat Çekin

Yapacağınız faaliyetin sponsor olan firmalar için ne gibi katkıları sunabileceğini doğru bir şekilde ifade edin.

Her ne kadar birçok firma organizasyonların gelişebilmesi için katkı sunmak amacıyla sponsor olsa da, bunu yaparken kendi reklam faaliyetlerini de yürütmek isterler. Bu nedenle mevcut organizasyonunun sağlayacağı katkıların iyi anlatılması gerekir.

Benzer Etkinliklerde Alınan Sponsorlukları İnceleyin

Yapmış olduğunuz organizasyonlara benzer etkinlikler için hangi firmalar ne tür sponsorluklar yapmışlar bunları da araştırmanız gerekir. Böylelikle size sponsor olabilecek firma kategorisini daha iyi anlayabilir ve hangi firmaların sponsor olarak yanınızda olabileceklerini görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu