Yaşam

Bir Kutu Geçmiş – İnci Yılmaz Şimşek

Eğitimci ve Yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’in Ödüllü Hikayeleri Kitap Halinde Okuyucularla Buluşuyor: Bir Kutu Geçmiş

Eğitimci ve yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’in ödüllü hikayeleri “Bir Kutu Geçmiş” adlı kitapta yayınlandı. İçinde yirmi hikaye bulunan kitap, doğum ile yaşam arasındaki deneyimleri ustaca kaleme alınmış hikayelerle okuyuculara sunuyor, bazen tebessüm ettirirken bazen göz yaşlarına neden oluyor.

Heyecanla beklenen yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’in hikaye kitabı nihayet yayınlandı! Edebiyat alanında çeşitli ödüller kazanan yazarın “Bir Kutu Geçmiş” adlı eseri, insan ilişkilerinden sokak hayvanlarına, yoksulluktan kent yaşamına kadar farklı konularda okuyuculara unutulmaz bir deneyim sunuyor. Yirmi adet hikaye barındıran eser, aynı zamanda çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet gibi önemli toplumsal meselelere de ışık tutuyor.

Mythos Yayıncılık tarafından basılan eser, Yol Akademi Yayınları tarafından düzenlenen 2023 Öykü Dosyası Yarışması’nı kazanarak basım desteği aldı. Kendine özgü sürükleyici ve etkileyici üslubuyla İnci YILMAZ ŞİMŞEK, edebiyat dünyasına yeni bir soluk getiriyor ve okuyuculara derin bir okuma deneyimi sunuyor.

“Bir Kutu Geçmiş” adlı hikaye kitabı, ortaokul çağlarından itibaren her kesime hitap eden hikayelerden oluşuyor. Yol Akademi Yayınları tarafından düzenlenen 2023 Öykü Dosyası Yarışması’nı kazanan hikayelerin tüm basım masrafları Yol Akademi Yayınları tarafından karşılanıp Mythos etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitapta, Yılmaz Sunucu Öykü Yarışması’nda “Anılmaya Değer Öyküler Ödülü” almaya hak kazanan ‘Bir Kutu Geçmiş’ adlı öyküsünün yanı sıra Acilin Öyküsü 2022 Yarışması’nda yayımlama ödülü alarak yarışmaya ait öykü kitabında yer alan ‘Acilde İlk Günüm’ adlı öykü de bulunuyor.

Bir Kutu Geçmiş

Ayrıca, İnci Yılmaz Şimşek’in 2022 yılında Kaygusuz Abdal 12. Öykü ve Şiir Yarışması’nda Alanya Kale Ödülü’ne layık görülen  ‘Bir Kedi ve Bir Adam’ öyküsünün de yer aldığı hikaye seçkisi, Yol Akademi Yayınları tarafından düzenlenen 2022 Kitap Dosyası Yarışması’nı kazanarak basım desteği almıştı.

Yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK sanata ve edebiyata katkıları için Yol Akademisi Yayınları’a teşekkür ederken kitapların baskılarının hızlıca tükenmesine vesile olan okuyucularına da şükran borçlu olduğunu dile getirdi.

BİR KUTU GEÇMİŞ KİTABININ ARKA KAPAK YAZISI

“Yalnızlığa tek yönlü bir bilet daha kesin, ben geliyorum.” diye yazmış İnci Yılmaz Şimşek. Bu cümle bile insanın yalnızlığını anlatmaya yeter de artar bile. İnsan yalnızdır! Acısını, hastalığını, üzüntüsünü ve karşılıksız sevdasının hüznünü tek başına yaşar. Herkes kendi yalnızlığını ve gözyaşlarını yüreğinin en derinlerinde gizler. Söylemek istediği hüzünlerini söyleyemediği gibi, ne kadar çok sevdiğini de söyleyemez. Yazar, tüm bunları hissetmekle kalmıyor, bilgilerini öyküleştirme ustalığında okuruna anlattığı olayları sanki sahnede izletiyor gibi güçlü algılar yaratıyor. Farklı kelimelerin ve söylenecek sözlerin var olduğunu gösteriyor. Anlatımı ise muhteşem; karanlıkta yeri belli olmayan yıldızların yerlerini gösterir gibi, içimizde saklı kalan duyguların gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. Ve bir gerçeği daha hatırlatıyor; hepimiz, bir başkasının yüreğinde saklı kalan sözleri anlayabilecek ya da içimizdekileri olduğu gibi söyleyebilecek kadar güçlü olmadığımızı anımsatıyor. Yazarın öykülerinde bir kez daha anlıyoruz ki, insanın kalbi en korunaksın, en kırılgan olmakla birlikte acılara dayanışıyla en güçlü olanı…

‘Bir kutu geçmiş’ öyküsünde, “Belki de kendi çocuğu da olsa bu denli bağlanmamalıydı kendisini yok sayanlara…” diyen duygu dolu, insanın içine dokunan bu eseri okuyup kendi yaşadıklarınızı karşılaştırın. Belki siz de aynı duyguları hissettiğiniz, sizin söylemek istediklerinizi yazarın söylediği çok şey olmuştur. Yüreğinize dokunan, acıtan ve gülümseten kelimelerin altını çizin, sonra kitabı en sevdiğinize hediye edin. Sonra yazara da bir mektup yazın, bir imza gününe katılıp kendisiyle tanışın, kucaklaşın. Emin olabilirsiniz, o sarılmada sanki kırk yıllık bir dostunuza sarılıyormuş gibi hissedeceksiniz. Çünkü yazar İnci Yılmaz Şimşek’in bu sıcaklığı verebilecek, sevgi dolu, muhteşem bir insan olduğunu göreceksiniz. Bu dostluktan kendinizi mahrum bırakmayın. Siz de bir kutu geçmişinizi sorgulayın ve değişin, çünkü hayat her gün takvimden koparılan bir yaprak misali bitiyor.

Aşk Yazarı, Mustafa ÇİFCİ

Kaynak: https://habergalerisi.com/bir-kutu-gecmis-135688-haberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu